Kako njegovati svoje mentalno zdravlje!
Kako njegovati svoje mentalno zdravlje!

Kako njegovati svoje mentalno zdravlje!

Što je mentalno zdravlje?

Mentalno zdravlje je puno više od trenutnog mentalnog stanja. Ono obuhvaća emocionalno, psihološko i društveno blagostanje. Zdrav um ima utjecaj na način kako se nosimo sa stresom, komuniciramo sa drugima i donosimo odluke.

Važnost mentalnog zdravlja.

Budući da naše mentalno zdravlje utječe na način kako doživljavamo život, od iznimne je važnosti njegovati ga. Imati smiren um je važno zbog slijedećih razloga:

-poboljšava imunitet,

-ubrzava oporavak poslije bolesti,

-poboljšava kvalitet sna,

-vodi uspostavljanju boljih, zdravijih navika,

-omogućava nam lakšu, bezbolniju prilagodbu kada dođe do promjena u bilo kojem aspektu života,

-poboljšava učinkovitost i kreativnost,

-poboljšava društvene i osobne veze,

-ima pozitivan učinak na fizičku spremnost

Njegovanje sebe uključuje i svjesno njegovanje svog mentalnog zdravlja kao važnog faktora poboljšanja kvalitete svog života. Stoga bi trebalo postati dio naših svakodnevnih navika.

Neki od mnoštva praktičnih načina njegovanja svog mentalnog zdravlja:

  • Učinkovita komunikacija – to znači pažljivo slušanje onoga što sugovornik govori, iskazivanje iskrenog zanimanja i razumijevanja. To također uključuje i dijeljenje svojih razmišljanja i osjećaja.
  • Povezivanje s drugima – održavanje aktivnim iskrene povezanosti sa obitelji i prijateljima. Nekoliko minuta razgovora, kratke poruke pozdrava, ili samo smajlić mogu biti dovoljni. Njegovanje povezanosti sa ljudima koje cijenite i koji vam uzvraćaju ima blagotvoran učinak.
  • Redovite vježbe – redovna fizička aktivnost koja vam odgovara ne samo što je dobra za vitalnost i zdravlje tijela već ima pozitivan učinak na proces razmišljanja.
  • Zdrava ishrana – zdrava i uravnotežena prehrana je dobra za tijelo. A što je dobro za tijelo, dobro je i za um. Stoga, jedimo zdravo i držimo se podalje od konzervirane i zašećerene hrane.
  • Kreiranje odmora – kreirajte vrijeme za opuštanje. Odvojite dan ili dva samo za sebe, sa obitelji ili prijateljima. Opuštajući i zabavni odmori mogu mnogo doprinijeti općem osjećaju zadovoljstva. To ne moraju biti dugi ni skupi odmori. Dan proveden sa omiljenom knjigom, kava ili čaj sa bliskim prijateljima ili jednostavna šetnja parkom također može dostajati.
  • Stav zahvalnosti – njegovanje stava zahvalnosti je jedan od najboljih načina podržavanja kvalitete života. Nekoliko minuta svakog dana zahvale za sve dobro što jest u našem životu dat će nam više. Zamjećivanje da uistinu imamo sve što nam zaista treba u svakom trenutku pa i mnogo više od toga poboljšat će nam raspoloženje.
  • Učenje nečeg novog – učenje nečeg novog održava stanje uma aktivnim i izgrađuje moždane stanice. Također poboljšava kvalitetu našeg života i povećava zadovoljstvo. Nova znanja i vještine su danas lako dostupni.
  • Pomaganje drugima – pomaganje drugima donosi benefite i onom tko pomaže i onom kome se pomaže. To zasigurno može pružiti novu perspektivu, veće samopouzdanje i bolji osjećaj u vezi sebe. Pomaganje ne mora biti u formi novca ili dobara, može također biti u dijeljenju svoga vremena, znanja ili usluga. Zato, na sve načine na koje možete, budite velikodušni.
  • Meditiranje – meditacija je izvrstan način za smirivanje prekomjernog razmišljanja, poboljšava jasnoću, fokus i svjesnost. Poboljšava kvalitetu sna.
  • Dovoljno sna – mentalitet gužve doveo je do velikog broja nenaspavanih ljudi. Također, mnogo mrzovoljnih i umornih. Zato, radi svoga zdravlja valja spavati dovoljno i kvalitetno.
  • Na kraju, od velike je važnosti njegovati i podržavati sebe u svakom pogledu, posebno u ovim izazovnim vremenima. To nam omogućava dobar odnos sa životom, generalno. Da bismo se na odgovarajući način nosili sa životnim izazovima i mentalno zdravlje treba biti optimalno, koliko je moguće.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *